Меню за… почти пораснали

Храненето на дете на 1-2 години, разказано от специалист

03 Юли 2021 г.
Меню за… почти пораснали

Снимка: Shutterstock

Когато детето се озове в столчето си за хранене до трапезарната маса, на която вечерят родителите, се усеща голямата промяна в стила на живот и най-вече – в хранителния режим, който преминава на друго ниво.

По-лесно ще се приспособим към тази промяна със съветите на специалисти. Ето какво обяснява специалистът Людмила Волкова.

Към годинка децата вече се държат на крака къде по-уверено, къде още залитайки, но могат да ходят самостоятелно. Научили са се да пипат, късат и поглъщат малки късчета храна, да пият сами от чашка и могат да се държат за една ръка, а движенията им стават все по-координирани и съумяват да държат лъжичка, да набождат храна на вилица и да оставят чашката на масата. И най-важното – вече могат да дъвчат с първите зъбки.

Заедно с другите

Тако в един прекрасен ден виждате, че вашето бебе е размазало пюре по масата или е заляло с мляко столчето си за хранене. Течната и кашеста храна му е омръзнала и посяга към бисквити и солети, затова, за да усъвършенства уменията си, вместо пюре му предложете нарязани на малки парченца плодове и зеленчуци.

Към тях може да прибавите съвсем ситни парченца пиле или кюфтенца. Наблюдавайте дали и как яде детето, не се уморявайте да обяснявайте, че трябва да дъвче дълго, за да не натоварва стомахчето си.

Срещата с месните колбаси, шоколад, курабийки, вафли, желатинови изделия и някои видове сирена отложете за след 3-годишна възраст – храносмилателната система дори на 2-годишното дете не е в състояние да смели съдържащите се в тях консерванти, мазнини и подправки.

Детето на 1-2 години може да седи спокойно с останалите и да ползва прибори за хранене като тях, стига да не пипа ножове и остри вилици.

Първоначално то ще се затруднява да яде с прибори и ще си помага с ръце, но не след дълго ще започне да си служи правилно с лъжицата. То ще подражава на вашите движения по време на хранене и ще се опитва да яде супата без да разлива. Първите опити ще са неуспешни, но копирайки останалите на масата, детето ще се научи да се храни правилно, затова и е важно да давате добър пример. Семейните закуски, обеди и вечери са много ценни в това отношение, както и в много други – показват уменията за общуване.

Но докато детето се научи да не разлива, да не разсипва и да не хвърля храната, ще мине време, затова обясненията за добрите маниери на масата ще трябва да изчакат докато навърши 2 години – чак тогава ще започне да разбира, че с храната не се играе, колкото и да е забавно.

Активен растеж

Детенцето на една година расте активно, движи се повече, мускулиите и ставите му укрепват и се нуждае от калций и витамин D. Те помагат и за формирането на зъбите, а те, към 2 години, вече са около 20 и тогава малкото започва да води „светски“ живот. Но това значе и че нараства опасността от инфекции и, за да го защитите от тях, ще му помогнат йод и желязо. На тази възраст все още се развива стомашно чревния тракт, панкреасът още нараства, но не работи на пълни обороти, затова мазните храни са противопоказни.

Главната грешка, която родителите допускат на тази възраст е бързото преминаване към обща храна. Все още не може да възприеме всички продукти, много храни трябва да се готвят както и досега – специално за него.

Всекидневното меню на детето на една година преминава плавно от детски пюрета и каши към продукти, които консумират и възрастните – зеленчукови супи и пюрета, вече не в съвсем лека и гладка консистенция а по-груби, но и не тежки, за да не натоварват храносмилането.

Новост са домашните приготвени варени и печени ястия с месо и риба, като всекидневната норма за дете на тази възраст са 70‒80 г месо, яйчен белтък, риба, но с рибата трябва да се внимава  - давайте не по-често от 1-2 пъти седмично, тъй като е силен алерген.

Към 1, 5 г. можете да започнете да давате по малко ръжен и типов хляб.

Потребността от мастни киселини, които преди бяха осигурявани от кърмата, вече се удовлетворяват от растителни масла и млечни продукти. В маслото се съдържат наситени мазнини, които имат важна роля за образуването на мозъчните клетки, а растителното масло е богато на ненаситени мазнини, нужни за развитието на главния мозък и участващи във възстановяването на тъканите. По-голяма част от мазнините детето получава от растителното масло, като всеки вид притежава различни полезни свойства. Старайте се да редувате слънчогледово и царевично олио със зехтин.

Балансирано хранене

На детската маса трябва да има месо, риба, мляко и кисело мляко, яйца, мазнини, хляб, бобови растения, плодове, зеленчуци и различни напитки.

Най-напред обърнете внимание на млечните продукти – кравето мляко заменя кърмата и изкуствените млека, като детето може да изпие една чаша мляко на ден, плюс млечната смес, която все още пие. На тази възраст вече можете да давате билков чай, компот и плодови сокове, в които има витамин С и вещества, подпомагащи борбата с инфекциите.

Към 2 години детето се запознава с първите сладкиши, макар че някои родители дават и по-рано бисквити, мармалад, плодови пюрета, кремчета.

Отчитайте потребностите на детето и по отношение на количествата – след 1 година то е достатъчно да се храни 4 пъти на ден, а в някои случаи, когато хапва по- по малко и 5-6 пъти дневно.

Главни ориентири

Планирайте менюто на детето, като отчетете няколко важни неща:

- Старайте се да не се повтарят продуктите – ако на закуска е яло овесена каша, не му приготвяйте макарони или палачинки в същия ден, за да не прекалите с въглехидратите. В такъв случай може останалите ястия да са печени или задушени зеленчуци.

- Редувайте супи със зърнени храни.

- Супата предлагайте в такъв обем, че да му остане място и за второто ястие.

- Свинско, телешко и пилешко давайте в първата половина на деня, за да се усвоят по-добре белтъчините.

- Не давайте силен чай или какао, да не говорим за кафе – в тези напитки има вещества, които пречат на правилното усвояване на желязо.

Не искам!

Първите предпочитания към храната вече са налице – не иска спанак, мръщи се на карфиола, мрази сутляш и забелязвате, че детето става все по-придирчиво. Ако се развива добре и е здраво и весело, не се тормозете, че побутва пилешката каша, към 3 години нещата се наместват без излишни кандърми.

Понякога някой от продуктите не му харесва на вкус, друг път просто капризничи и за да разберете каква е истината, предлагайте едно и също нещо няколко пъти, експериментирайте, разнообразявайте, позволявайте си кулинарни хитрости. Добавяйте в ястието, което отблъсква по нещо, което обича, например настържете моркови върху печените картофи, добавете ябълков мус към ориза, въобще наблягайте на повече свежи зеленчуци и плодове, като внимавате в тях да няма нитрати и консерванти.

Ако продължава да упорства с отказа, изчакайте известно време, преди да дадете отново продуктите, които са в немилост, ще ги тествате след месец-два. Бъдете търпеливи – детето опознава света и чрез храната!

 

Хранене

Децата ядат малко плодове и зеленчуци

Здраве

Как да храним дете, по-голямо от годинка

Хранене

На храната с любов – от пелените и за цял живот (II част)

Здраве

6 популярни мита за детското хранене

Още от Хранене

Жена държи с ръце отпуснатия си корем. Снимка: Shutterstock

 

Да стегнем корема след раждането

Бременна с ръце на корема. Снимка: Shutterstock

Не го давайте на детето: най-вредният продукт от момента на зачеването

Влизането във форма трябва да е плавно, за да бъде трайно.
Снимка: Shutterstock

 

Как да влезете във форма бавно и трайно

Бебе, което яде с ръце. Снимка: Shutterstock

9 полезни продукта за менюто на бебето

В студеното време билковият чай е изключително полезен.
Снимка: Shutterstock

 

Какво трябва да съдържа перфектният билков чай

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Влюбени се целуват. Снимка:Shutterstock

Да поговорим

Формулата на истинската любов

Ще я разпознаете по тези 5 знака, които няма да ви подведат

Илон Мъск. Снимка: Getty

Заедно

Детска писателка и инфлуенсър твърди, че е родила дете от Илон Мъск

Бизнесменът не е коментирал появата на поредното си отроче

Щастливи мъж и жена. Снимка: Shutterstock
 

Мнение на специалиста

В кои дни от седмицата се чувстваме най-щастливи

Проучване доказа: Настроението може да се променя през деня, седмицата, в зависимост от сезона

Принцеса Иман, Джамил Термиотис и бебето им. Снимка: Instagram

Заедно

Принцеса Иман от Йордания и съпругът й Джамил Термиотис гушнаха момиченце

Кралица Рания съобщи новината, че двамата за първи път са станали родители

Разтворена книга, ароматни свещи и стръкчета лавандула. Снимка: Shutterstock

 

 

Мъж и жена говорят разгорещено. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Ще стане както аз го искам: 4 вида емоционални терористи

Ако сте предупредени и разчитате знаците, вие ще сте „въобръжени“ и донякъде защитени

Жена държи с ръце отпуснатия си корем. Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Да стегнем корема след раждането

Силна воля и правилна програма за възстановяване стъпка по стъпка

Меган Маркъл целува принц Хари. Снимка: Instagram

Заедно

Меган Маркъл сподели много лична снимка с принц Хари

В кратко видео тя показа как с децата правят празнична торта

Джейсън Момоа и Андрия Арноха. Снимка: Getty

Заедно

Джейсън Момоа и Майли Сайръс с новите си партньори за първи път на червения килим

Излязоха под прожекторите на концерта посветен на 50-годишнината на шоуто "Saturday Night Live"

Разтворена книга, ароматни свещи и стръкчета лавандула. Снимка: Shutterstock

 

 

Баща и син си играят. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Уроците, които детето учи само с татко

Въпреки че прекарва повечето време с мама, характерът на момчето се формира при контакт с бащата